Bodi faca, ne meči raket, raje vrzi kak briket !

Bližajo se dnevi, ko bo dovoljena uporaba petard in drugih pirotehničnih sredstev.

Mesec december je za večino ljudi mesec veselja, čarobnih trenutkov, druženja.
Žal pa za naše hišne živali, pa tudi za prostoživeče živali, ti dnevi niso tako čarobni in pravljični. Živali so ob pokanju izpostavljene velikemu stresu, nemalokrat pride tudi do poškodb ali celo pogina.

Številni izmed nas se bodo v dneh, ko bo dovoljenja uporaba pirotehničnih sredstev, ukvarjali s tem, kako pomagati svoji živalici, da ji pokanje povzroča čim manj stresa.

Kaj storiti, ko bo pred vašim stanovanjem ali hišo »vojno stanje«?

Predvsem pustite svojega ljubljenčka pri miru, samo tako mu boste sporočili, da ni nič hudega, če zunaj poka.
Vsem lastnikom, ki imajo pse zunaj, polagamo na dušo naj jih vsaj v teh dneh spustijo v hišo, garažo, skratka v prostor, kjer bodo na varnem. Saj se velikokrat zgodi, da kužki v paniki preskočijo tudi ograjo in pobegnejo.

Prav tako opozarjamo naj imajo dovolj zategnjene ovratnice ali oprsnice, ko jih peljete na sprehod, da se ne bodo mogli v paniki izmuzniti in zbežati.

Kadar pa je strah pri živali resnično premočan, svetujemo, da se oglasite pri svojem veterinarju, ki bo živalici predpisal pomirjevala, nikar pa mu pomirjeval ne dajajte brez predhodnega posvetovanja.

Nenazadnje prosimo tudi pristojne službe (policijo, inšpektorje), da dosledno kontrolirajo izvajanje predpisov v zvezi z uporabi pirotehničnih sredstev, da skladno z 2. Členom Zakona o zaščiti živali, le te zavarujejo pred hrupom, stresom, poškodbami.

»2.člen
Zaščita živali po tem zakonu je dolžnost vseh pravnih in fizičnih oseb, ki so v kakršnemkoli odnosu do živali, zlasti pa skrbnikov živali; lokalnih skupnosti in države; veterinarskih, živinorejskih, znanstveno-raziskovalnih in pedagoških zavodov; lovskih, kinoloških in drugih organizacij, ki združujejo rejce živali; društev proti mučenju živali in drugih društev, ki so se ustanovila za uveljavljanje in izvajanje deklaracije o pravicah in zaščiti živali.«

NE MEČIMO PETARD! ŽIVALI NAM BODO HVALEŽNE!

OSVEŠČAMO!

Pošteno smo že zakorakali v najbolj pisan, vesel, prazničen mesec v letu!

Prihaja čas obdarovanja, čas ko želimo svoje bližnje razveseliti, jim pokloniti nekaj, kar si najbolj želijo.

A POZOR!

Naj živali ne bodo darilo. Res je, da prinašajo v naša življenja veliko veselja, sreče, lepih, veselih trenutkov.

A zavedati se moramo, da ko pride v naš dom nov družinski član, nase prevzamemo veliko odgovornost. Za živalico bo treba skrbeti do njene smrti, za nekatere samo par let, za nekatere 10 let in več, za druge tudi 30 in več.
S prihodom novega, živalskega člana, se povečajo tudi stroški v družinskem proračunu, imeli boste izdatke za hrano, opremo, priboljške in seveda tudi za veterinarske stroške in morebitno varstvo ob vaši odsotnosti, …

Vaše življenje pa se bo obrnilo na glavo.

Vse navedeno je potrebno vzeti v zakup in dobro razmisliti preden pripeljete žival v svoj dom.

V društvu AniMa vam želimo vesele praznike, lep, prazničen in čaroben december.

Bliža se čas božičnih in novoletnih praznikov ter dovoljenega obdobja petard. V tem obdobju je veliko živali poškodovanih, še več pa jih zaradi strahu zbeži od doma. Vsak december smo priče poškodbam in glasnemu pokanju, ki ni prijetno niti za ljudi, kaj šele za živali. Živali slišijo veliko bolje kot mi. Bodi faca! Ne meči raket, raje vrži kakšen briket!

Maša Švab, 7.b

Božično novoletni prazniki so tudi čas obdarovanja, ampak za vse ni tako. Vsaka žival si ob tem času želi topel dom, ljubezni in varnosti. A nekateri se tega ne zavedajo. Veliko je teh primerov, ko nekdo za božično darilo dobi psa. Ampak ta pes lahko naslednji božič sameva in lačen hodi naokrog. Zato se moramo vsi zavedati, da

Leni Mernik, 7.b

Veliko preveč ljudi odvrže živali, ker jih ne marajo več ali ker so jim v napoto. Na ulicah je še vedno preveč odvrženih in zapuščenih psov in muck, ki so premraženi, lačni, žejni in prepuščeni sami sebi. Ker nam je na naši šoli mar za živali, zopet organiziramo dobrodelno akcijo zbiranja mačje in pasje hrane ter drobiža za nakup pomoči v obliki zdravil. Hrano lahko date v škatlo pri dežurnem učencu, drobiž pa učenkam iz krožka Šapice Fioni, Maši in Leni iz 7.b.

Fiona Vodopivec, 7.b

V mesecu decembru smo na naši šoli organizirali dobrodelno akcijo zbiranja hrane in drobiža za brezdomne živali. Nekateri med vami ste pokazali veliko srce,prisluhnili in pomagali nemočnim. Zbrali smo 25,25 kg hrane in drobiža. V imenu lačnih gobčkov se zahvaljujemo vsem, ki ste prispevali po svojih zmožnostih. Z našo pomočjo bodo lačne, žalostne in premražene živali vsaj nekaj časa site. Hrano bomo podarili društvu ANIMA ANIMAL MATTER iz Maribora.

HVALA!

ŠAPICE